Taksidermija-vraćanje uginulih životinja u život
- modulablog
- 12 dic 2021
- Tempo di lettura: 2 min

Nema razloga za brigu, ovo nije priručnik za satanski kurs oživljavanja mrtvih životinja, mada verujem da ima nečeg zlokobnog u držanju prepariranog ljubimca u dnevnoj sobi.

Dakle, taksidermija je (neki smatraju) umetnost očuvanja životinjskog tela prepariranjem. Može se raditi na više načina ali ne bih baš ulazio u to, jer sam upravo gledao video i sada ga potiskujem. Proces je užasan ali rezultati, neću da grešim dušu, više nego impresivni. Naravno dok se neki zgražavaju drugi će naći lepotu ili emotivnu utehu. Što se mene tiče ako se koristi za naučne svrhe, po prirodnjačkim muzejima i ako su te životinje umrle prirodnom smrću mislim da mi je to u redu. Barem mislim, nisam siguran.

Moram da priznam da kada sam video a kasnije i fotografisao ove eksponate u Prirodnjačkom muzeju, bio više nego fasciniran, ali ne možeš da ne osetiš neku težinu i morbidnost. Nije prirodno. Ne mislim da postavka ne izgleda prirodno, pošto svaka dlaka, pero, pokret i izraz je više nego realan već koncept.

Van muzeja? Iskreno ne vidim sebe da sedim i gledam tv, i da mi ispred "spava" preparirano
kuče koje sam imao tolike godine. Opet ako neko nadje utehu u tome...Verujem da to ne rade zbog enterijera. Nadam se bar. Davno su
valjda prošla vremena lovaca i trofeja po zidovima.

Primer prepariranog kućnog ljubimca
Iskreno ,taksidermija je dostigla nevidjeni napredak, te životinje izgledaju jebeno živo. To i dalje ne čini celu situaciju boljom niti manje neukusnom, nepotrebnom i pogrešnom na toliko načina.
Danas postoje i svetska takmičenja , sa kategorijama , nagradama i seminarima. Da li je vredno divljenja na nivou detalja i posvecenosti pretpostavljam da jeste. Da li je morbidno? Sigurno -da. Da li bih se družio sa taksidermistom? Definitivno ne.
Izbor hobija je vrlo čudna stvar.

"Šaljiva" taksidermija

Primeri neuspešne taksidermije
Comments